TJ ASTRA Zahradní Město je dobrovolným sdružením občanů na základě  registrace Ministerstva vnitra ČR z roku 1990. V souvislosti se změnou  občanského zákoníku se dne 1.1.2014 z občanského sdružení stává spolek.  TJ ASTRA přijala na své valné hromadě konané dne 25.3.2015 název TJ ASTRA Zahradní Město, z. s., při sportovním a neoficiálním styku používá zkrácený název TJ ASTRA.

Základním posláním a hlavní činností TJ je provozovat a organizovat sportovní, tělovýchovné a obdobné činnosti v rámci zapojení do sportovních, tělovýchovných aktivit pro vlastní členy a pro veřejnost a vytvářet pro ně materiální a tréninkové podmínky.

V současné době má Astra 797 kmenových členů, z toho je 525 členů v žákovských a dorosteneckých kategoriích.

Tyto oddíly obsahují rozdílné druhy sportů ať už na závodní úrovni jako je badminton a házená tak i na úrovni kroužků a celkové pohybové přípravy dětí a mládeže jako je sportovní gymnastika, míčové hry, volejbal pro děti, tenis, moderní gymnastika, fotbalový kroužek či cvičení rodičů s dětmi. Mezi dospělé soutěžní sporty se dále řadí volejbal, kuželky a tenis. Dále jako TJ zprostředkováváme v rámci spoluprací s jinými spolky či organizacemi cvičení pro seniory a sportování zdravotně znevýhodněných – Goalball a parabadminton. Mezi nejvýznamnější oddíly TJ, co do výkonnosti a dosažených výsledků, patří především oddíly badmintonu a házené.

Historie a současnost TJ Astra Zahradní Město

Historie TJ Astra Zahradní Město se váže k roku 1870, kdy vznikla Sokolská jednota v Záběhlicích. V roce 1936 zde již působil kuželkářský klub, současně zahajoval oddíl ledního hokeje. Mezi nejstarší oddíly samozřejmě patří oddíl tenisu a po celou okupaci zde působil oddíl házené, který se po sjednocení tělovýchovy v roce 1951 odmlčel. Až v roce 1971  zahájil činnost oddíl házené a v roce 1972 oddíl badmintonu. Po roce  1990 se z TJ vyčlenil SOKOL Záběhlice a v roce 1993 fotbalový oddíl,  jako samostatný právní subjekt AFK Záběhlice. Všechny další aktivity se  postupně slučovaly a rozšiřovaly až do současné podoby, kdy je v TJ  sdruženo 8 oddílů: badminton, házená, kuželky, moderní gymnastika,  rekreační sport, sport pro všechny, tenis a volejbal.

Mezi nejvýznamnější oddíly TJ, co do výkonnosti a dosažených výsledků, patří především oddíly badmintonu a házené. Ale samozřejmě další sporty zaměřené na nejširší okruh občanů zejména z oblastí Záběhlice, Zahradní Město, Hostivař, Strašnice i Vršovice, jsou velmi významnou složkou naší TJ.

TJ obhospodařuje vlastní sportovní areál v ulici v Korytech a areál v ulici Malinová, kde se nachází tenisové kurty a kuželkárna, kde je v podnájemním vztahu. Sportoviště se rozkládají na pozemcích o rozloze téměř 30.000 m2.

Sportoviště TJ se rozkládají na pozemcích v katastrálním území Záběhlice. V areálu v ulici V Korytech má TJ ve vlastnictví budovu tzv. „Zadní haly“. Stavba původně sloužila jako provizorní výtopna dálkového vytápění při výstavbě sídliště Zahradní Město a TJ objekt zrekonstruovala na sportovní halu. V objektu výměníkové stanice jsme vybudovali saunu a šatny se sociálním zařízením  pro potřeby venkovních hřišť. Budovy byly v roce 1973 se souhlasem Ministerstva financí ČSSR bezplatně převedeny do vlastnictví TJ, prostřednictvím tenkrát nadřízeného orgánu – ČSTV a v roce 1992 delimitací majetku bývalého ČSTV na TJ ASTRA. V letech 1978 až 1984 byla v rámci spartakiády postavena tzv. „Nová hala“. Výstavba byla financována z prostředků státu.

V letech 1992 až 1995 TJ měla v úmyslu společně se CITYSPORT spol. s r.o. vystavět moderní víceúčelový sportovní areál. Bylo vydáno územní rozhodnutí na základě předprojektové dokumentace, existuje plastický model, byl znám investor, ale stanovením ceny vlastníkem pozemků (MF ČR) při návrhu TJ na jejich odkoupení, investor od záměru ustoupil.

Pro zajištění tak širokého okruhu činností a chodu všech sportovních zařízení, která spravujeme, potřebujeme samozřejmě značné množství finančních prostředků. Finanční prostředky získáváme především z vlastních zdrojů, jako jsou členské a oddílové příspěvky a z pronájmů sportovních hal školám, dalším sportovním spolkům a veřejnosti, které se ovšem snažíme udržet na co nejnižší cenové úrovni, abychom umožnili sportovat co nejširšímu okruhu lidí. Další finanční podporu máme v rámci dotací na provoz od Hlavního města Prahy a Městské části Praha 10.

Cílem a snahou TJ ASTRA je nadále rozšiřovat a zkvalitňovat sportovní a tělovýchovnou činnost a touto činností přispívat k boji proti zvyšující se kriminalitě dětí a mládeže, šíření drog obzvláště na anonymních sídlištích, psychické zátěži a stále vzrůstající obezitě. Chceme se všemi dostupnými prostředky pokusit zabránit dalšímu nárůstu těchto jevů a umožnit co největšímu počtu dětí, mládeže, ale samozřejmě i dospělým vyžití jiné, smysluplné a zdraví –  jak fyzickému, tak psychickému – prospěšné. Podle nám dostupných informací a podle odezvy sportující veřejnosti v našem tělovýchovném zařízení je patrné, že TJ ASTRA svoje poslání plní ke spokojenosti všech zúčastněných.

Jako Tělovýchovná jednota děláme pro dostupnost našich oddílů maximum. Proto jsme i ve spolupráci s projektem DARUJEME KROUŽKY DĚTEM, který pomáhá rodinám zaplatit volnočasové aktivity pro děti. Je možné získat příspěvek až 2.000,- Kč na dětské kroužky.